Interiér

V obývačke dominuje mapa sveta. Je to tapeta tlačená na mieru.

Autor článku

Dagmar Murgašová

Dagmar Murgašová

Zdielať:

2.6.2016/10:57

Architekti, na slovíčko!

Krb pri schodišti tvorí deliaci prvok medzi obývačkou a kuchyňou.

Krb pri schodišti tvorí deliaci prvok medzi obývačkou a kuchyňou.

Nie je jednoduché navrhnúť interiér pre vášnivého cestovateľa. Miesto, kam by sa rád vracal a ktoré by považoval za svoj osobný prístav. Práca na takomto projekte bola pre mladého slovenského architekta veľkou výzvou!

Dnes nahliadneme do podkrovného bytu v Trnave a slovo dáme autorovi interiéru ERIKOVI PASTUCHOVI.

S akými požiadavkami klienta vstupoval architekt do podkrovného mezonetového holobytu nachádzajúceho sa v historickej časti mesta?
„Majiteľ si želal zakomponovať do interiéru svoju vášeň, ktorou je cestovanie,“ vraví Erik Pastucha. „Ostatné požiadavky boli minimálne, v podstate všetko nechal na nás.“ A tak sa architekt spolu so svojím tímom pustil do realizácie.

PRÍPRAVA
Pri príprave projektu mali viacero priorít; najdôležitejšie bolo zvoliť si koncepčné riešenie, aby bol byt plne funkčný a slúžil majiteľom – nie naopak; podstatná bola aj voľba materiálového riešenia.
„Chceli sme vytvoriť súčasný interiér, v ktorom sa vyskytne betón, oceľ, kameň, ale zároveň nebude pôsobiť chladne,“ objasňuje Erik Pastucha. „Ďalšou prioritou bolo riešenie hlavnej spálne so šatníkom a manželskou kúpeľňou. Keďže išlo o podkrovný byt, bolo komplikované umiestniť na poschodí manželskú posteľ a skrine.“

REALIZÁCIA
Architekt pri tvorbe interiérov uprednostňuje prirodzenosť, na ktorú stavil aj v tomto prípade – v celom priestore vyniká prírodná krása drevenej dubovej podlahy. Jej výnimočnosť spočíva aj v tom, že dodáva prívetivosť kombinácii trendových betónových stien s oceľovým schodiskom a byt zútulňuje. V obývačke upúta mapa sveta rozprestierajúca sa na celej stene. Architekt tak nápadito splnil želanie majiteľa, ktorý si na ňu červenými guľôčkami značí miesta, čo už navštívil. Polygonálne členenie mapy štýlovo ladí s obkladom nad linkou v kuchyni, ktorá je prepojená s obývačkou. Izbu rozžiari dizajnová lampa Muffins od českej návrhárky Lucie Koldovej. Dva pôvabné stolíky umožňujú variabilitu priestoru, čím prispievajú k príjemným posedeniam s priateľmi. Deliacim prvkom medzi obývačkou a kuchyňou je krb vytvárajúci pohodu v obidvoch obytných zónach.

V kuchyni zaujme nápaditá konštrukcia svietidiel. Keramický obklad vytvárajúci 3D obrazec štvorca je od španielskeho výrobcu.

V kuchyni zaujme nápaditá konštrukcia svietidiel. Keramický obklad vytvárajúci 3D obrazec štvorca je od španielskeho výrobcu.

V KUCHYNI
Nie je ostrov ako ostrov. Ten, čo sa nachádza v kuchyni, je z dreva a svetobežníka naviguje pri príprave dobrôt. Vône pri varení odsáva digestor zabudovaný v hornej skrinke kuchynskej linky z laminátu. Dizajnérskou lahôdkou v kuchyni sú plastové stoličky slávneho dua Charles & Ray Eames, ktoré vyrobila renomovaná švajčiarska spoločnosť Vitra. Osobitnú kapitolu tvoria svietidlá nad kuchynským stolom.
„Bol to tak trochu náš výmysel. Povyberali sme rôzne objímky, kúpili sme plátenné elektrické laná a ponaťahovali sme ich zo stropu z druhého podlažia,“ objasňuje Erik Pastucha zrod dômyselnej konštrukcie.

PLUSY
K úspešnému a bezproblémovému priebehu prác na tvorbe interiéru iste prispela aj skutočnosť, že architekt si už hneď na začiatku vzájomnej komunikácie získal dôveru klienta, takže pri samotnej realizácii nerobili žiadne zásadné zmeny. Výsledkom je na jednej strane spokojnosť domácich, a na druhej radosť architekta z tejto spokojnosti i z dobre vykonanej práce.
„Chceli sme, aby bol interiér nadčasový, ľahko sa prispôsobil majiteľom a bol tvárny vďaka interiérovým doplnkom, ktoré si domáci môžu meniť podľa nálady, sezóny, alebo len preto, že majú chuť na ,nové´ bývanie,“ dodáva Erik Pastucha.

Ing. arch. Erik Pastucha

Ing. arch. Erik Pastucha

VIZITKA
- Erik Pastucha sa narodil 8. 3. 1989.
- Počas štúdia na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pracoval pre viaceré významné architektonické štúdiá, má za sebou odbornú stáž v Dubaji a založil si vlastné STUDIO E.
Architekt musí byť aj psychológom, ktorý si dokáže získať dôveru klienta. Čo považuje za najťažšie v tomto procese?
„Najťažšie je prelomiť ľady – ako sa hovorí. Je to však individuálne u každého klienta, niekto je viac bezprostredný a niekto si drží odstup,“ vraví Erik. „Myslím že dôvera medzi klientom a architektom sa buduje postupne.“
Dôveru pokladá aj za najdôležitejšiu pri spolupráci s tímom realizujúcim jeho projekt.
„Ak sa vytratí, je nemysliteľné pokračovať v spolupráci,“ hovorí. „Potrebujem veriť tímu, s ktorým pracujem. Klient vkladá dôveru do mňa a ja zasa do rúk ľuďom realizujúcim projekt. Ak sa niečo nepodarí, zostáva to na mojich pleciach, a to si málo ľudí uvedomuje. Myslím, že v celom procese má architekt najťažšiu úlohu – je akýmsi prostredníkom, ktorého pri neúspechu kritizujú obidve strany.“
A na čom by sme podľa mladého architekta nemali pri zariaďovaní bytu alebo domu šetriť?
„Na pevných súčastiach ako sú obklady, podlahy či sanita, skrátka zariadenie, ktoré len tak nevymeníme,“ odporúča Erik a dodáva: „Myslím však, že je to u každého individuálne. Kto rád varí, investuje do kvalitnej kuchyne; niekto si zasa potrpí na dizajnový nábytok. Investovať treba hlavne do toho, čo nám robí radosť.“
(www.studioe.sk)

Text: Dagmar Murgašová
Foto: archív Erika Pastuchu